SNA w analizie kryminalnych sieci społecznych

snaPoczątki analizy sieci społecznych datowane są na przełom XIX i XX wieku, za sprawą badań naukowych dwóch znanych socjologów – Niemca Georga Simmela i Francuza Davida Durkheima. Obaj panowie w swoich publikacjach sygnalizowali konieczność i zasadność badań nad relacjami międzyludzkimi i możliwość opracowywania na ich podstawie wzorców powiązań społecznych. Dopiero jednak w latach 30-tych XX wieku pojawiły się pierwsze metodologie, pozwalające na badania statystyczne sieci społecznych. Pierwsze przymiarki do analizowania i wizualizowania powiązań kryminalnych poczyniono niedługo później, bo już w latach 50-60’ w Stanach Zjednoczonych, ale metody analizy sieci społecznych zaprzęgnięto do walki z przestępczością dopiero wiele lat później, za sprawą rosnącej popularności analizy kryminalnej.

Przez kilkanaście ostatnich lat popularność SNA (a właściwie CNA – criminal network analysis), rośnie, między innymi za sprawą multiplikujących się zainteresowań naukowców oraz producentów oprogramowania. Dzięki technologiom komputerowym badania powiązań społecznych grup terrorystycznych czy zorganizowanych grup przestępczych jest dziś prostsze i szybsze niż kiedykolwiek. Nowoczesne organy ścigania odkryły w końcu, że wiedza o strukturze popełniających przestępstwa grup i komórek planujących akty terroru, jest jednym z kluczowych czynników pozwalających z nimi wygrać.

Zajmują się tym analitycy, żmudnie odtwarzając z wiarygodnych danych sieci powiązań osób zaangażowanych w działalność przestępczą, bez względu czy jest to produkcja i przemyt narkotyków, handel ludźmi, pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu czy przekręty podatkowe. Analitycy powiązań kryminalnych zajmują się więc integracją z różnych źródeł informacji o poszczególnych incydentach przestępczych, osobach w nie zaangażowanych i miejscach gdzie się wydarzyły, w celu opracowania siatki powiązań społecznych i odtworzenia sposobu działania zorganizowanych grup przestępczych.

ŹRÓDŁA: Georg Simmel (Wikipedia), David Durkheim (Wikipedia), episteme.com, Social Network Analysis (Wikipedia), Criminal Network Analysis And Cisualization, Using Social Network Analysis To Profile Organised Crime

ŹRÓDŁO OBRAZKA: patronusanalytical.com

Dodaj komentarz