SHERLOC!

sherlocJeśli chcesz wiedzieć:

  • jak przebiegała międzynarodowa operacja Onymous, wymierzona w Silk Road 2.0,
  • do jakich portów 3 i 26 października oraz 3 i 5 listopada 2001 przybijał szmuglujący broń transportowiec Otterloo,
  • jak nazywali się podejrzani w sprawie USA vs Liberty Reserve,
  • jak przebiegały śledztwa Anti-Mafia Investigation Department w Mediolanie,
  • jak nazywała się zarejestrowana na Seszelach łódź rybacka zaatakowana 5 Marca 2010 przez piratów,
  • czego dotyczyła operacja Smoking Dragon…

koniecznie odwiedź SHERLOC-a. SHERLOC, czyli Sharing Electronic Resources and Laws On Crime to portal internetowy UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime), na którym w przystępnej bazodanowej i łatwej do przeszukiwania formie, publikowane są informacje użyteczne przy zwalczaniu i wykrywaniu przestępstw transgranicznych jak: przemyt broni, handel ludźmi, pranie pieniędzy, cyberprzestępstwa czy udział w zorganizowanych grupach przestępczych. SHERLOC zawiera cztery bazy danych:

– pierwsza i najciekawsza z nich – Case Law Database – gromadzi, dotyczące konkretnych przestępstw, informacje z praktyki sądowej i operacji organów ścigania. To tam odnaleźć można briefy spraw z całego świata, z których dowiemy się czego dotyczyły śledztwa, kto był podejrzany i oskarżony o ich popełnienie i jak zakończył się proces sądowy. Bazę przeszukiwać możemy po terytorium które obejmował proceder przestępczy, typie przestępstwa bądź po słowach kluczowych. W opisie sprawy znajdziemy, zależnie od konkretnego case’a, jego klarowny opis, informacje o akcie oskarżenia czy wyroku (z cytatami), listę zaangażowanych w śledztwo instytucji, listę ofiar i podejrzanych, terytoria których dotyczył, odnośnik do źródła informacji i dodatkowe komentarze i ciekawostki.

– druga – Database of Legislation – zawiera skróty regulacji międzynarodowych jak i aktów legislacyjnych poszczególnych krajów, które przeszukać można nie tylko po terytorium ale też po typie przestępstwa. Baza przechowuje informacje istotne z punktu widzenia Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

– trzecia – Bibliographic Database – zawiera obszerną bibliografię dotyczącą przestępczości transgranicznej, wraz z abstraktami. Znajdziemy w niej nie tylko znane publikacje na chodliwe tematy, ale też te mniej popularne, związane z wąską dziedziną zainteresowań. Póki co większość opublikowanych tam pozycji dotyczy migracji i przemytu, w tym przemytu ludzi.

– i w końcu czwarta – CNA Directory – do której dostęp jest reglamentowany (czyli trzeba się zalogować), więc w zasadzie nie wiemy co dokładnie znajduje się w środku. Najprawdopodobniej informacje kontaktowe do instytucji odpowiedzialnych za utrzymywanie kontaktu między organami ścigania w dziedzinach takich jak ekstradycja czy handel bronią.

ŹRÓDŁO: SHERLOC

Dodaj komentarz