Kryminalistyka, dowody naukowe i 1 lipca

kryminalistyka„Od pewnego czasu w kraju oraz na forum międzynarodowym toczy się dyskusja na temat statusu naukowego poszczególnych dziadzin kryminalistyki, co przekłada się na ocenę mocy dowodowej m. in. takich ekspertyz, jak ekspertyza pisma ręcznego i podpisów, ekspertyza daktyloskopijna, traseologiczna, mechanoskopijna, broni palnej i innych. Sympozjum jest dobrym forum na wymianę poglądów na ten temat.”

Dlatego właśnie w dniach 24 – 26 czerwca, w Toruniu, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „VI Sympozjum Kryminalistyczne PTK: Kryminalistyka – jedność nauki i praktyki”.

„Postęp technologiczny oraz zmiany w prawie, szczególnie procesowym, powodują z jednej strony konieczność wprowadzania nowych metod i technik badawczych do kryminalistyki, z drugiej zaś strony nauka ta musi sprostać zwiększającym się wymaganiom stawianym przez ustawodawcę. Stąd wynika konieczność ciągłego modyfikowania aktualnych kierunków oraz metod badań kryminalistycznych, które muszą odpowiadać współczesnym wymaganiom proceduralnym. Równie ważny jest poziom kwalifikacji biegłych. System szkolenia biegłych, ekspertów i techników kryminalistyki to zagadnienie pierwszoplanowe, od którego zależy poziom wykonywanych ekspertyz, a pośrednio także poziom orzecznictwa sądowego. Zagadnieniom tym będzie poświęcona znaczna część obrad podczas sympozjum.

Sympozjum odpowiada na potrzebę cyklicznej wymiany doświadczeń na temat nowych trendów przestępczości i metod działania sprawców, zwłaszcza w obszarze cyberprzestępczości, przestępczości zorganizowanej, przestępstw przeciwko dokumentom, przestępstw o zasięgu transgranicznym, gdzie kryminalistyka odgrywa niebagatelną rolę w ich przeciwdziałaniu i zwalczaniu. Stąd też problematyka ta również znalazła odzwierciedlenie w programie obrad.

Zmiany prawa procesowego oraz materialnego, a także wprowadzanie nowych metod badawczych powodują potrzebę ciągłej wymiany wiedzy oraz upowszechnianie doświadczeń własnych prawników i kryminalistyków. Jest to szczególnie ważne w kontekście wchodzącej w tym roku nowelizacji kodeksu postępowania karnego, zmieniającej radykalnie model polskiego procesu karnego w kierunku znaczącego zwiększenia jego kontradyktoryjności. Stąd też obecność tej problematyki w programie sympozjum.”

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową sympozjum. Oczywiście polecamy!

Dodaj komentarz