Analityk KAS wykryje karuzele VAT-owskie

KASDepartament Kontroli i Analiz Ekonomicznych to jednostka Ministerstwa Finansów, w której za pomocą narzędzi analitycznych wykrywa się karuzele VAT-owskie. Kilka dni temu Izbę Administracji Skarbowej we Wrocławiu i działające tam centrum analityczne wizytował Mateusz Morawiecki. „Tu jest jedno z bijących serc Krajowej Administracji Skarbowej” – powiedział wicepremier.

Krajowa Administracja Skarbowa zaczęła działać 1 marca, od tego momentu nastąpił także proces konsolidacji i centralizacji działań analitycznych. Od tego czasu tylko na poziomie centralnym zidentyfikowaliśmy 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom VAT, w które zaangażowane było ok. 300 podmiotów.

– informował dyrektor DKiAE MF Przemysław Krawczyk. Działania analityczne KAS koncentrują się na typowaniu firm do kontroli Ministerstwa Finansów. Do tego potrzeba nie tylko narzędzi informatycznych (o których wspominaliśmy w lipcu tego roku) i dostępu do baz danych, ale także wykwalifikowanego zespołu analityków i informatyków.

Cały czas prowadzimy nabór. Problem polega m.in. na tym, że na rynku niewiele jest osób o takim profilu. Chcielibyśmy zbudować w samej centrali zespół kilkudziesięciu analityków dedykowanych wyłącznie do wykrywania karuzel VAT-owskich.

– mówił dalej Krawczyk. Według niego rola analityka w wykrywaniu nieprawidłowości podatkowych będzie szybko rosła.

Analityka będzie ważna. Dziś mamy ogromną liczbę informacji, a osoby, które mają obsłużyć różne procesy muszą otrzymać gotowy produkt analityczny, aby wykonać określoną czynność.

Szacuje się, że na działalności dobrze zorganizowanych, międzynarodowych grup przestępczych, uczestniczących w 30 wykrytych od marca łańcuchach VAT, straty państwa wynoszą ponad 100 mln. zł.

ŹRÓDŁO: 100 mln zł i 30 łańcuchów firm wyłudzających VAT – jest podsumowanie finansowe KAS, Morawiecki: Wygramy walkę o uczciwy system finansowy, Wicepremier Mateusz Morawiecki przyjechał dzisiaj do Wrocławia, żeby zwiedzić, jak to sam ujął, jedno z „bijących serc” Krajowej Administracji Skarbowej.

ŹRÓDŁO OBRAZKA: KAS@Wikipedia.

Dodaj komentarz