„Jesteś chorobą a ja jestem lekarstwem”

„Jesteś chorobą a ja jestem lekarstwem” – rzekł Sly Stallone do uzbrojonego w nóż bandyty w filmie „Kobra” z 1986 r., pewnie nawet nie zdając sobie sprawy z tego jak profetyczne są jego słowa. Minęły lata a organy ścigania zaczęły postrzegać przestępczość jak chorobę, zaprzęgając do jej zwalczania dokładnie te same, oparte na wiedzy i informacji, techniki co naukowcy próbujący zrozumieć jak choroby i epidemie roznoszą się wśród ludzi.

Epidemiolodzy od lat używają danych masowych do przewidywania gdzie i jak rozprzestrzeni się choroba. Kiedyś gromadzono je w formie żmudnie wypełnianych ankiet, od pewnego czasu kolekcjonuje się je także w formie cyfrowej. Są nawet specjalne aplikacje i strony internetowe do zgłaszania incydentów zdrowotnych.

Strategia oparta na Big Data przydaje się także organom ścigania. We wczesnych latach 80-tych niektóre agencje współpracowały z epidemiologami, aby lepiej zrozumieć przyczyny rozprzestrzeniania się przemocy. Dziś na całym niemal świecie analizuje się dane o przestępczości i tym samym przewiduje obszary, na których mogą wystąpić przestępstwa różnego typu.

W nowojorskiej policji dokonała się wielka zmiana: od wpinania pinezek w papierowe plany miast po nakładanie markerów na elektroniczne mapy wysokiej jakości, dzięki czemu łatwiej i szybciej można dostrzec interesujące policjantów mechanizmy i wzorce. Systemy do pracy z danymi pojawiły się tam w połowie lat 90-tych i są używane do dzisiaj. Dzięki zdigitalizowanym danym statystycznym, zawierającym szczegółową informację o lokalizacji i typie przestępstwa, programy pomagają policji rozpoznawać najbardziej problematyczne obszary z dużą precyzją. W Los Angeles podobny system nakłada na mapę kolorowe kwadraty, dzięki którym łatwiej przewidzieć gdzie mogą zostać popełnione przestępstwa danego rodzaju. Kwadraty przemieszczają się, gdyż system na bieżąco zasilany jest nowymi informacjami. Testy tego policyjnego systemu pokazują, że przewiduje on przestępstwa dwukrotnie lepiej niż inne metody.

Są też systemy które używają czujników do wykrywania strzelanin. Nie tylko informują one o tym policję, ale też potrafią zarejestrować całe zdarzenie do późniejszej analizy. Monitoring mediów społecznościowych ułatwia rozpoznawanie konstelacji struktur gangsterskich, przyglądanie się potędze meksykańskich karteli narkotykowych i lokalizowanie szlaków przerzutowych i przygranicznych baz.

Kiedy Stallone zagrał w „Kobrze”, komputery PC były jeszcze młode a przechowywanie danych było bardzo kosztowne. Dziś te same megabajty są niezwykle tanie, więc wiele agencji zwalczających przestępczość zaczyna koncentrować na danych masowych swoją uwagę. Wiedzą, że mogą się z nich wiele nauczyć, zupełnie jak diagności i epidemiolodzy o rozprzestrzeniających się chorobach.

ŹRÓDŁO: Arming Cops With Big Data To Predict And Prevent Crime

* Niniejszy artykuł nie jest tłumaczeniem, lecz swobodnym omówieniem treści zawartych w publikacji źródłowej.

Dodaj komentarz