Analityk danych – gwiazda rocka na rynku Big Data

analityk danychWszystko zaczęło się, gdy ilość dostępnych danych stała się zbyt duża by je wszystkie automatycznie uporządkować. Dopóki było ich niewiele, komputer radził sobie sam. Dziś, gdy ich pozbawiona jednolitej struktury ilość przyrasta w oszałamiającym tempie, bardziej przydatny jest człowiek, który jest w stanie dane zrozumieć na tyle by nie musieć przetwarzać ich wszystkich. Sięgnąć tylko po te, które w danej konkretnej sytuacji wydają się niezbędne. Zwłaszcza te, które dotykają sfer do których nie zawsze da się dopasować procedurę lub algorytm. W pewnym sensie stało się więc coś odwrotnego do naturalnego trendu zastępowania ludzi przez roboty. Dziś jeden analityk danych wyposażony w prosty arkusz kalkulacyjny stał się w niektórych regionach biznesu cenniejszy, niż kilka wydajnych serwerów i zaawansowane narzędzia teleinformatyczne. Chociaż i z tych analityk chętnie skorzysta o ile tylko będą pod ręką.

Bo to właśnie jest największą zaletą analityka – brak barier w pracy na narzędziach wszelkiej maści, zarówno takich mu znanych jak i zupełnie nowych. Drugą, równie ważną – umiejętność komunikowania swoich odkryć innym, w sposób tyleż efektowny co prosty i piękny. Mówi się czasem, że o ile tylko analityk będzie miał na tyle otwarty umysł i odwagę aby odejść wyłącznie od metod statystycznych i od danych posiadających jedynie trwałą i powtarzalną strukturę, stanie się gwiazdą rocka rynku Big Data.

Dlatego dziś jedynym usprawiedliwieniem dla traktowania analityki danych po macoszemu może być li i tylko nieświadomość, że jesteśmy już w XXI wieku, gdzie dane w wersji mikro niemal w każdej dziedzinie powoli przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

ŹRÓDŁA: Data scientist (wikipedia), Na co komu Data Scientist?, Data Science vs. Data Analytics

ŹRÓDŁO OBRAZKA: zazzle.co.uk

One Response to “ Analityk danych – gwiazda rocka na rynku Big Data ”

  1. […] 20 lipca 2015 • In PRESSROOM O analitykach danych my pisaliśmy już wielokrotnie (choćby tu lub tu), ale coraz częściej zaglądają oni także do mediów. Całkiem niedawno pojawili się i […]

Dodaj komentarz